Warto wiedzieć, że podłogowy system ogrzewania może być wykorzystany do chłodzenia pomieszczeń gospodarstwa domowego w ciepłe dni. Taki sposób zastosowania trzeba jednak zaplanować wcześniej, jeszcze podczas projektowania instalacji. W celu zmniejszania temperatury sięga się po chłodzenie płaszczyznowe, czyli takie, które opiera się na wodnym systemie ogrzewania płaszczyznowego. Konieczne jest tutaj zapewnienie źródła zimna. W tym przypadku mowa o chłodnej wodzie. Możliwe jest zarówno chłodzenie podłogówką podłączoną do gruntowej pompy ciepła, jak i instalacją opartą na innym źródle.
To rozwiązanie zyskuje zwolenników ze względu na konkretne zalety, z jakimi się łączy. Mowa tu o:
– bezpieczeństwie osób z problemami alergicznymi,
– możliwości pracy zarówno z pompą ciepła, jak i bez,
– kompatybilności z nowym i starym budownictwem,
– korzystaniu z tego samego układu płaszczyznowego, co przy ogrzewaniu,
– równomiernym rozłożeniu pracy chłodzenia,
– cichej pracy,
– niskich kosztach eksploatacji przy skorzystaniu z odnawialnych źródeł energii.
Trzeba jednak zauważyć, że przy chłodzeniu płaszczyznowym niska temperatura jest wyczuwalna pod stopami. Oprócz tego proces obniżania temperatury podłogi jest stosunkowo długotrwały i najwydajniejszy w przypadku posadzki ceramicznej.
Ważne jest to, że o wiele bardziej opłacalne finansowo jest uwzględnienie chłodzenia płaszczyznowego już na etapie projektowania budynku. Koszty związane z gruntownym remontem mogą okazać się zbyt wysokie. Nadal jednak wykorzystanie podłogówki do obniżania temperatury wewnątrz domu jest możliwe przy starym budownictwie. Dlatego, jeśli czeka Cię termomodernizacja i solidne unowocześnianie gospodarstwa, warto rozważyć wprowadzenie tej zmiany. Szczególnie polecane jest połączenie systemu podłogowego z pompą ciepła, która wykorzystuje odnawialne źródła energii. Wówczas, jak już wspomnieliśmy, możemy mówić o największych atutach ekonomicznych, Dodatkowo warto nadmienić, że OZE są niewyczerpalne i ekologiczne.
Przede wszystkim zachęcamy do tego, by chłodzenie podłogówką zaplanować już podczas projektowania instalacji. Może to nastąpić nie tylko podczas budowy domu, ale też jego termomodernizacji, na przykład związanej z montażem pompy ciepła. To właśnie to urządzenie wykorzystujące odnawialne źródła energii jest szczególnie często wykorzystywane z systemem ogrzewania podłogowego, które może służyć także do obniżania temperatury wewnątrz. Takie zastosowanie trzeba jednak uwzględnić wcześniej. Ważne jest też to, by mieć na uwadze wszystkie aspekty związane z chłodzeniem płaszczyznowym. Mowa tu nie tylko o bezpieczeństwie dla alergików, czy cichej pracy, ale też chłodem wyczuwalnym pod stopami. Znając wszystkie cechy tego rozwiązania, można oszacować, czy jest to coś odpowiedniego dla nas. Zdecydowanie jednak warto mieć w pamięci wszechstronność systemu podłogowego, która znajduje zastosowanie praktyczne.
Sprawdź również inne artykuły: