Wspólnoty mieszkaniowe to podmioty, które poszukują rozwiązań dających im realne oszczędności w eksploatacji budynku. Fotowoltaika jest jednym z rozwiązań. Inwestycja ta daje znaczące oszczędności w zakresie kosztów zużycia energii. Pozwala wykorzystać duże połacie powierzchniowe, np.: dachu obiektu wielolokalowego, które można efektywnie zagospodarować.
Koszt zakupu i instalacji fotowoltaicznej można dofinansować poprzez wykorzystanie różnych form dotacji czy dopłat do kredytu. W przypadku wspólnot mieszkaniowym są to następujące programy: Premia termomodernizacyjna oraz Grant OZE Prosument lokatorski.
O dofinansowanie w ramach tzw. premii termomodernizacyjnej mogą ubiegać się wspólnoty mieszkaniowe, zarządcy:
Premia ta przeznaczona jest na spłatę kredytu zaciągniętego przez inwestora na inwestycje termomodernizacyjne, w wyznaczonych bankach finansujących (jest wyznaczona lista banków). Premia dotyczy więc inwestorów korzystających z finansowania dłużnego, a nie tych realizujących inwestycje wyłącznie z własnych środków finansowych. Dofinansowanie wynosi nawet 50% kosztów inwestycji.
Zarządzający budynkiem wielolokalowym mogą korzystać z tzw. terminu prosumenta lokatorskiego. Daje to możliwość uzyskania dofinansowania do 50% wartości kosztów instalacji fotowoltaicznych. Nabór wniosków rozpoczął się od 1 lutego 2023 roku, wnioski składa się do BGK, jest to nabór ciągły. Głównym wsparciem Grant OZE obejmuje więc właścicieli i zarządców budynków wielorodzinnych w zakresie zakupu, montażu, budowy nowej lub modernizacji istniejącej instalacji fotowoltaicznej.
Szczegóły znajdziemy na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/prosument-lokatorski—startuje-nabor-wnioskow-o-doplaty.
Przeczytaj także inne wpisy: