Inwestując w pompę ciepła, trzeba pamiętać o odpowiedniej mocy przyłącza elektrycznego. Z reguły polecana jest wartość minimum 17 kW. Jednak nie jest to jedyna dostępna opcja. Zdarza się, że w przypadku pompy ciepła sugeruje się nawet 20-25 kW. Można więc zauważyć, że nie jest to jednoznaczna wartość, ponieważ w różnych warunkach sprawdzi się lepiej inna moc. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zasięgnięcie porady specjalisty, który będzie odpowiedzialny za projekt i montaż instalacji grzewczej. Dzięki temu zyskasz pewność, że wszystko przebiegło dokładnie tak, jak powinno.
Wymieniliśmy już sugerowaną moc przyłącza do pompy ciepła, zarówno jego minimalną wartość, jak i te większe, które także znajdują zastosowanie. Warto skontrastować je z innymi możliwościami grzewczymi. Otóż w przypadku ogrzewania gazowego i kuchni opartej na tym samym paliwie, typowe przydziały wynoszą 12-16 kW. Porównując je z pompą ciepła, dla której minimalna moc wynosi 17 kW, możemy dojść do wniosku, że to rozwiązanie wiąże się z większymi wymaganiami. Warto jednak zaznaczyć, że nowoczesne ogrzewanie oparte na odnawialnych źródłach energii jest ekologiczne, a źródło energii cieplnej jest niewyczerpalne.
Kolejną sprawą, jaką warto omówić, jest przekrój kabla do pompy ciepła. W przypadku domu o powierzchni do 300 m2 należy użyć przewodu 5 x 4 mm. Powinien on wystawać ze ściany, z kolei długość mniej-więcej 2 mb należy zwinąć na wysokość 1,5 m od podłogi. Ważne jest to, by kabel nie był zakończony gniazdkiem ani wtyczką. Przyłącze do pompy ciepła powinno być dopasowane do indywidualnych potrzeb. Podobnie jak to, czy urządzenie grzewcze będzie zasilane przez jedną, czy trzy fazy. Każda z tych opcji ma swoje zalety. Pierwsza propozycja sprawdzi się w momencie, gdy któraś z faz często ulega awarii w danej lokalizacji. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie zostanie zastosowane, istotne jest prawidłowe przyłączenie instalacji, co umożliwi jej funkcjonowanie.
.
W przypadku przyłączenia pompy ciepła naprawdę istotne jest dopasowanie każdego elementu, które się na nie składa. Dzięki temu urządzenie będzie mogło działać, jak trzeba. Z tego względu zalecamy, by w pełni zaufać specjaliście, który jest odpowiedzialny za montaż ogrzewania. To on najlepiej oceni, jakie rozwiązania będą korzystne w konkretnym przypadku. Jeśli pojawią się jakiekolwiek pytania, w każdej chwili możesz zasięgnąć profesjonalnej porady. Doświadczenie i znajomość branży są nieocenione w przypadku przygotowywania przyłącza instalacji grzewczej, jak i ogólnego montażu.
Sprawdź także inne poradniki: