Aby w pełni zrozumieć, jaka pompa ciepła będzie lepsza – monoblok, czy split, warto na początku wyjaśnić zasady działania i różnice pomiędzy obiema opcjami. Przede wszystkim oba warianty są modelami powietrznymi, które nie wymagają prac budowlanych, takich jak wykonywanie odwiertów. Dzięki temu ich montaż jest szybszy i prostszy. Zarówno pompa ciepła monoblok, jak i split charakteryzuje się sprawnością grzewczą nawet z rzędu COP 5. To sprawia, że zmniejsza się zużycie prądu.
Pompa ciepła monoblok to rozwiązanie zamknięte w jednym module. Z kolei wersja split jest dzielona. Obie propozycje wykorzystują powietrze, jako źródło energii cieplnej, która jest w pełni odnawialna i ekologiczna. Służy ona do ogrzewania budynku, w którym urządzenia grzewcze są zamontowane. Wspomniane modele składają się z parownika, sprężarki, zaworu rozprężnego i skraplacza, które współdziałają podczas poprawnego działania mającego na celu ogrzanie czynnika powietrzem z zewnątrz. To, jaka pompa ciepła lepsza – monoblok, czy split, zależy od Twoich potrzeb. Zauważ, że każda z tych sugestii może podgrzewać także ciepłą wodę użytkową.
To, czym różnią się pompy ciepła monoblok i split to umiejscowienie podzespołów. W pierwszej wersji znajdują się w zaizolowanej termicznie i akustycznie obudowie. Co więcej, dzięki temu, że są fabrycznie wypełnione czynnikiem chłodniczym, nie musi ich montować specjalista z uprawnieniami F-gazowymi. Z modułu wyprowadzone są rury z wodą centralnego ogrzewania. Dla zrozumienia różnic pomiędzy pompa ciepła typu monoblok, czy split, należy zagłębić się także w cechach tej drugiej propozycji. Takie urządzenia dzielą elementy układu pomiędzy jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną. W pierwszym module znajdziesz parownik, sprężarkę, wentylator i zawór rozprężny. Wymiennik ciepła, automatyka i część hydrauliczna są umiejscowione wewnątrz budynku. Z tego powodu czynnik chłodniczy jest doprowadzany rurami. Pompy ciepła split są mniejsze, jednak wymagają dodatkowej przestrzeni w budynku gospodarczym.
Warto wiedzieć, że urządzenia jednomodułowe odznaczają się wysoką szczelnością, są stosunkowo ciche, mogą być montowane nieco dalej od budynku. Pompy ciepła monoblok sprawdzą się szczególnie dobrze tam, gdzie nie ma miejsca na dodatkowo podzespoły. Z kolei popularność jednostek split wynika głównie z tego, że są one odporne na działanie niższych temperatur. Nie jest tu wymagana izolacja, a czynnik chłodniczy nie zamarza. Pompy ciepła split są mniejsze, niż monoblok, chociaż trzeba ulokować je blisko budynku.
Pompę ciepła trzeba dobrać tak, by spełniała wszystkie potrzeby użytkownika. Oznacza to, że należy rozpatrzyć wszystkie jej parametry, żeby zyskać pewność, że decyzja jest słuszna. Niezależnie od opinii, jaka pompa ciepła lepsza – monoblok, czy split, istotna jest kwestia sprawności grzewczej. Zwróć także uwagę na ewentualne grzanie ciepłej wody użytkowej, co umożliwiają obie opcje.
Sprawdź także: