Wspólnotom mieszkaniowym zależy na obniżeniu kosztów bieżącego utrzymania nieruchomości. Strukturę tych kosztów w znaczącej proporcji tworzą koszty energii elektrycznej. Sposobem na obniżenie tych kosztów i optymalizację zużycia energii elektrycznej jest fotowoltaika, czyli mikroinstalacje fotowoltaiczne montowane przez wspólnotę, zazwyczaj na dachu budynku wielorodzinnego. Są to często duże powierzchniowo połacie, które zapewniają nasłonecznioną powierzchnię, idealną pod moduły fotowoltaiki.
Tak, wspólnota mieszkaniowa może być prosumentem. Jest to najkorzystniejsza dla niej forma wykorzystania źródeł odnawialnych. Wspólnota mieszkaniowa może uzyskać status prosumenta indywidualnego części wspólnych, rozliczając się na zasadach tradycyjnego net-billingu. Może więc wytwarzać energię na potrzeby części wspólnych budynku wielorodzinnego.
Od 1 lutego 2023 roku przewidziano też zmiany, korzystne dla wspólnot mieszkaniowych. Przewidziano tzw. prosumenta lokatorskiego. Całość wyprodukowanej energii rozliczana jest w części wspólnej budynku. Wspólnota nie płaci więc za energię na potrzeby wspólne. W trakcie legislacji – jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii – jest korzystniejszy system rozliczeń energii elektrycznej dla części wspólnych. Prosument lokatorski będzie mógł wypłacać nie 20%, a 100% nadwyżek z konta i to w układzie miesięcznym. Dzięki temu wspólnota może „odmrozić” te środki finansowe i przeznaczyć je na np.: remonty, rozliczenie zobowiązań wspólnoty czy inne koszty administracyjne.
Forma rozliczenia daje więc opcję zamiany dotychczasowej formy obniżek rachunków za energię na poczet sieci na konkretne wartości, w formie pieniężnej na konto wspólnoty. Wartość energii ustalana będzie na podstawie rynkowej ceny energii.
Wprowadzenie prosumenta lokatorskiego prawdopodobnie przyniesie wzrost wielkości instalacji fotowoltaicznej, już nie tylko zwymiarowanej pod pobór energii z części wspólnych, ale także po to, aby przynosiła zyski wspólnocie.
Wśród korzyści możemy wymienić m.in.:
– niższe miesięczne opłaty za zużycie energii elektrycznej;
– poprawa płynności finansowej wspólnoty i możliwości inwestycyjnych;
– podniesienie wartości rynkowej obiektu;
– ochrona środowiska;
– uzyskanie dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych z Banku Gospodarstwa Krajowego (zakup, montaż, budowa i modernizacja instalacji fotowoltaicznej).
Przeczytaj także inne porady: