Chociaż polskie prawo nie reguluje tej kwestii, zdecydowanie warto zadbać o uziemienie paneli fotowoltaicznych ze względu na bezpieczeństwo. Żeby zrozumieć, dlaczego jest to istotne, dobrym pomysłem będzie wyjaśnienie, czym w ogóle jest ten proces. Uziemienie polega na odprowadzeniu ładunków elektrycznych do gruntu. Ziemia ma zerowe napięcie – tak zwany “zerowy potencjał” i z tego powodu dochodzi do wyrównania potencjałów fotowoltaiki i konstrukcji montażowych. To, co jest istotne to fakt, że uziemia się wszystkie elementy instalacji, w tym te wykonane z metalu.
Warto wyjaśnić także, po co w ogóle uziemia się fotowoltaikę – chodzi przede wszystkim o bezpieczne użytkowanie. Trzeba jednak zauważyć, że nie jest to jedyny atut tego procesu. Panele fotowoltaiczne uziemia się w celu:
– zapobiegnięcia pożarowi,
– zabezpieczenia przed wyładowaniami atmosferycznymi,
– zabezpieczenia przed przepięciami i negatywnymi skutkami awarii jednego z modułów,
– zapobiegnięcia powstaniu wysokiego napięcia elektrostatycznego oraz tak zwanych prądów pasożytniczych.
Znając powody, dla których stosuje się uziemienie paneli fotowoltaicznych, można samemu ocenić, czy warto to robić. Ze względów bezpieczeństwa, zdecydowanie zachęcamy do rozważenia tej opcji. Ponadto, uziemienie instalacji fotowoltaicznej może być wymagane przez ubezpieczyciela. Przede wszystkim jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że chociaż korzystanie z energii ze źródeł odnawialnych – w tym przypadku słońca – jest stosunkowo bezpieczne, mamy tu do czynienia z instalacją elektryczną i towarzyszącymi jej elementami metalowymi. Z tego względu warto zadbać o jak największą pewność co do zapobiegania ich wzajemnemu oddziaływaniu na siebie, które może mieć negatywne skutki.
Należy także odpowiedzieć na pytanie, jak należy uziemić fotowoltaikę. Kluczowe jest to, by uziemienie objęło wszystkie części instalacji. Mowa tu nie tylko o panelach, ale też falowniku, elementach montażowych, konwerterach, optymalizatorach fotowoltaicznych, elementach aktywnych, a także – jeżeli jest wykorzystywany – magazynie energii. Prawidłowo zainstalowana fotowoltaika powinna być uziemiona zewnętrznie i wewnętrznie. Pierwszy rodzaj chroni przed przepięciami powstałymi wskutek wyładowań atmosferycznych, drugi – wyrównuje potencjały instalacji.
Wyróżniamy dwa sposoby uziemienia instalacji fotowoltaicznej:
– połączenie konstrukcji wsporczej, ram modułów z punktem uziemiającym z wykorzystaniem drutu miedzianego,
– wykorzystanie klem z pinami uziemiającymi.
Pierwsza metoda jest popularniejsza. Druga z kolei należy do bardziej kosztownych, ale też szybszych w wykonaniu. Podczas uziemiania fotowoltaiki trzeba zastosować kable uziemiające o odpowiednich parametrach, listwy odgromowe i ograniczniki przepięć. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zlecenie tego procesu osobie doświadczonej.
Sprawdź również inne porady: