Jeśli zastanawiasz się, jak działa kafar, który wykorzystywany jest m.in. przy stawianiu konstrukcji pod fotowoltaikę, wyjaśniamy na wstępie, że jest to urządzenie do palowania, czyli wbijania pali w różne rodzaje gruntu. Jego praca opiera się na babie, która pełni rolę młota i wieży w formie trójnogu, która jest jej podstawą. Kafar może wbić pal w ziemię nawet na głębokość ponad czterech metrów. Co warto wiedzieć, bywa wykorzystywany nie tylko model naziemny, czyli zamontowany na gąsienicy, ale też nawodny, znajdujący się na statku.
Działanie kafara opiera się na ruchu baby w górę i w dół na stosunkowo krótkim odcinku. Najczęściej spotyka się urządzenia pneumatyczne, które dostarczają do niej sprężone powietrze. To, jak działa kafar, pozwala na wbicie pala w ziemię na znaczną głębokość. Młot urządzenia, czyli jego główna część porusza się o kilka do kilkunastu centymetrów w górę i w dół. Ta odległość jest zależna od masy elementu, która może sięgać od kilkudziesięciu kilogramów do kilkudziesięciu ton.
To, jak działa kafar, pozwala na montaż konstrukcji pod fotowoltaikę właściwie na każdym gruncie. Warto jednak wcześniej ustalić, z jakim podłożem mamy do czynienia, by jak najlepiej przygotować się do wykonywania palowania. Samo kafarowanie może trwać od kilku do kilkunastu godzin i powinno być przeprowadzone przez osobę doświadczoną. Przykładowo kafar KB-4G pozwala na wbicie pali na głębokość około 4,2 m. Tego typu urządzenia są wykorzystywane podczas przygotowywania farm fotowoltaicznych, jednak inne zastosowanie znajdują też w pozostałych obszarach budownictwa. Co ciekawe, pierwsze udokumentowane wzmianki o kafarach sięgają czasów średniowiecza, kiedy maszyny te były drewniane.
Pierwsze wzmianki o kafarach sięgają czasów średniowiecznych. Wtedy wykorzystywano drewniane konstrukcje w formie kozła. Aktualnie to, jak działa kafar, jest pożądane m.in. podczas budowania farm fotowoltaicznych, jednak nie jest to wyłączne zastosowanie maszyn tego typu. Oprócz urządzeń pneumatycznych mamy do czynienia też z hydraulicznymi i spalinowymi. Z kolei tradycyjnie kafary były napędzane parą wodną, której ciśnienie podnosiło babę, która opuszczała się pod własnym ciężarem po spuszczeniu pary.
Kafar to istotne urządzenie przy montażu konstrukcji pod fotowoltaikę. Palowanie pozwala na wbicie pali na odpowiednią głębokość, co nie byłoby łatwe, gdyby nie owa technologia. Co ważne, kafarowanie należy powierzyć doświadczonej osobie, której praca przebiegnie stosunkowo szybko i sprawnie. To, jak działa kafar, opiera się na prostym schemacie, który jednak zakłada wykorzystanie znacznej siły. Trzeba pamiętać, że pale wbijane w ziemię są ciężkie i masywne, dlatego do ich podniesienia i wprowadzenia pod grunt niezbędna jest odpowiednia technologia. Kafar sprawdza się w tym procesie doskonale, a jego forma została dopracowana na przestrzeni wieków, kiedy pojawiły się pierwsze wzmianki na ten temat.
Sprawdź także: