Jak łączyć różne panele fotowoltaiczne?

Trzeba zaznaczyć, że nie należy łączyć paneli fotowoltaicznych o różnej charakterystyce prądowo-napięciowej. To dlatego, że bez względu na sposób połączenia, słabszy moduł będzie oddziaływał na pozostałe, co będzie miało negatywny skutek. Wyjątkiem jest sytuacja, w której połączymy dwa panele równolegle z mikrofalownikami oddzielnymi dla każdego z nich. Wówczas uzyskamy kilka mini elektrowni, co oznacza, że każde ogniwo będzie działało osobno. W ten sposób uda się uniknąć niekorzystnego wpływu tego, który ma mniejszą moc. Ważne jest jednak to, że ta metoda nie sprawdzi się w przypadku łączenia szeregowego.

Jakie są sposoby łączenia paneli fotowoltaicznych?

Wyróżniamy dwa sposoby łączenia paneli fotowoltaicznych: równoległy i szeregowy. Ich wybór zależy od falownika, jaki zostanie wykorzystany, ewentualnych planów rozbudowy i warunków, w jakich instalacja będzie pracować. Bardzo ważne jest to, by wziąć pod uwagę zalecenia producenta danych modułów. Równie istotny jest profesjonalny montaż – ten najlepiej powierzyć osobie doświadczonej, wykwalifikowanej. Wówczas zyskasz pewność, że Twoja instalacja fotowoltaiczna została prawidłowo przygotowana do działania.

Równoległe łączenie paneli fotowoltaicznych

Równoległe łączenie paneli fotowoltaicznych wykorzystuje się głównie w instalacji niskonapięciowej. To dlatego, że jest to sposób dedykowany sytuacjom, w których wymagane jest zwiększenie wydajności prądowej. Możemy wymienić kilka zalet tej metody:

– większą moc przy częściowym zacienieniu,

– łatwiejszą wymianę modułów i rozbudowę instalacji,

– niskie ryzyko pożaru oraz wystąpienia łuku elektrycznego.

Należy jednak pamiętać o możliwych większych stratach związanych z przesyłem.

Szeregowe łączenie paneli fotowoltaicznych

W tym przypadku każdy moduł wpływa na pozostałe, wchodzące w skład instalacji fotowoltaicznej. Warto jednak zaznaczyć, że mamy do czynienia z pewnymi atutami:

– wyższą sprawnością systemu,

– mniejszymi stratami związanymi z przesyłem,

– niższy koszt przetwornic.

Do wad tego typu rozwiązania należy większe ryzyko powstania łuku elektrycznego, związane z większym napięciem oraz gorsza praca fotowoltaiki w cieniu.

Ważne jest profesjonalne podejście

Bardzo ważne jest to, by montaż fotowoltaiki, w tym łączenie ogniw zostało przeprowadzone w sposób profesjonalny. Dlatego nie zaleca się wykonywania tego na własną rękę przez osobę niedoświadczoną. Ta kwestia dotyczy zarówno farm fotowoltaicznych, jak i instalacji domowych. Warto jednak zauważyć, że tego typu inwestycje mogą być objęte dofinansowaniem lub ulgą finansową. Dzięki temu stają się jeszcze bardziej opłacalne. Kwota, jaką można uzyskać, pokryje także koszty montażu. Specjalista dobierze odpowiedni sposób łączenia paneli fotowoltaicznych tak, by cała konstrukcja działała z jak największą sprawnością i efektywnością. To przyczyni się do pełnego zaspokojenia potrzeb konkretnego użytkownika, dotyczących wykorzystania energii elektrycznej, która w tym przypadku jest wytwarzana ze źródeł odnawialnych.

Zobacz również inne artykuły: