Odbiór instalacji fotowoltaicznej - co trzeba wiedzieć?

Odbiór instalacji fotowoltaicznej to kluczowy element montażu, który odbywa się na podstawie stosownego protokołu. Konstrukcja musi spełniać odpowiednie normy PN-EN i innych w zależności od regulacji prawnych. W całym procesie najważniejsze jest upewnienie się, że instalacja będzie zapewniała bezpieczeństwo użytkownikom. Protokół odbioru powinien składać się z określonych elementów, a kontrolę przeprowadza osoba uprawniona. Taka osoba odznacza się ważnym świadectwem kwalifikacyjnym, certyfikatem UDT lub uprawnieniami budowlanymi w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.

Jakie normy musi spełniać fotowoltaika?

Jak już wspomnieliśmy, fotowoltaika musi spełniać określone normy. Prawidłowość montażu bada się testami końcowymi i pomiarami zgodnie z normą PN-EN 62442. Poza tym instalacja powinna mieścić się także w normach:

– PN-EN 61173, dotyczącej ochrony przepięciowej,

– PN-EN 67124, obejmującej wydajność systemu fotowoltaicznego,

– PN-EN IEC 61730, czyli oceny bezpieczeństwa modułu fotowoltaicznego,

– PN-EN 62109, traktującej o bezpieczeństwie konwerterów mocy, które stosuje się w systemach fotowoltaicznych.

To tylko niektóre. Oprócz tego, instalacje elektryczne niskiego napięcia muszą odpowiadać zestawowi norm PN-HD 60364.

Co sprawdza kontroler podczas odbioru instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna musi zostać dokładnie przetestowana przed oddaniem do użytku. Jak wyjaśniliśmy, ma to na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa. Kontroler w czasie badań powinien:

– sprawdzić stronę AC i DC instalacji,

– sprawdzić ochronę przeciwprzepięciową i przeciwporażeniową,

– przetestować ciągłość uziemienia i polaryzacji,

– zmierzyć rezystancję izolacji,

– dokonać pomiaru prądu,

– przetestować funkcjonalność.

Co zawiera protokół odbioru instalacji fotowoltaicznej?

Protokół instalacji fotowoltaicznej jest podzielony na części – informacyjną i techniczną. W pierwszej z nich znajdziesz dane właściciela i wykonawcy konstrukcji, jej lokalizację oraz dane na jej temat, takie jak na przykład moc, czy data uruchomienia. Część techniczna jest jednak bardziej rozbudowana. Zawiera w sobie informacje i parametry marek odpowiedzialnych za moduły fotowoltaiczne i ich falowniki, obwody prądowe instalacji, dane w kwestii poprawności wykonania, te podstawowe związane ze stroną DC i ochroną, jaką ona zapewnia.

W aspekcie strony DC istotne są również zabezpieczenia nadprądowe, uziemienie i system połączeń, prawidłowość doboru i montażu elementów systemu. Podczas odbioru fotowoltaiki bada się też system AC, system montażowy, oznakowanie. Powinny zostać wykonane także pomiary łańcucha generatora fotowoltaicznego, zabezpieczeń nadprądowych DC, okablowania, rezystancji izolacji oraz rozłączników izolacyjnych. Dokument po wykonaniu testów jest podpisywany przez osobę kontrolującą.

Co z operatorem sieci i strażą pożarną?

Trzeba pamiętać, że instalacje fotowoltaiczne powyżej 6,5 kW muszą opierać się na projekcie uzgodnionym z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń pożarowych oraz zostać zgłoszone do powiatowej lub miejskiej komendy straży pożarnej. Warto dodać, że te kroki są bezpłatne. Miej na uwadze też to, że odbioru instalacji fotowoltaicznej może dokonać operator sieci, do której będzie ona przyłączona. Wówczas sprawdza się m.in. rodzaj i moc zainstalowanego źródła energii i parametry falownika. Proces ten ma na celu upewnienie się, że przydomowa elektrownia nie będzie negatywnie wpływać na pracę sieci energetycznej.

Przeczytaj również inne artykuły: