Optymalizator paneli fotowoltaicznych to niewielka skrzyneczka, która “motywuje” instalację do pracy w sposób równomierny. Trzeba pamiętać, że ogniwa nie zawsze mają identyczny dostęp do promieni słonecznych, a to może przekładać się na jakość ich działania. W takim przypadku, bez optymalizatora nie udałoby się uzyskać maksymalnej mocy, która wystarczyłaby do zasilenia gospodarstwa. Podobne negatywne skutki mają zabrudzenia, uszkodzenia pojedynczych elementów, czy nierówne starzenie się paneli fotowoltaicznych.
Jak już wspomnieliśmy, optymalizator paneli fotowoltaicznych pozwala na uzyskanie równomiernej pracy instalacji. To poprawia jej efektywność, jednak nie jest tu jedyną zaletą. Optymalizator paneli fotowoltaicznych przydaje się do:
– uzyskania większej ilości energii,
– ochrony modułów,
– zwiększenia żywotności całej instalacji.
Ta niewielka skrzyneczka łączy ogniwa z falownikiem. Montuje się ją przy modułach lub w specjalnych puszkach połączeniowych.
W sytuacji, w której mamy do czynienia z zacienieniem, optymalizator paneli fotowoltaicznych jest niezwykle przydatny. Wówczas nierówna ilość promieni słonecznych trafia do pojedynczych ogniw, co przekłada się na gorszą jakość ich pracy i niższe uzyski. Trzeba wspomnieć również o zwiększonej odporności na uszkodzenia. Mimo to warto mieć na względzie to, że jeśli w danym miejscu występuje permanentny cień, na przykład z powodu sąsiedztwa innych budynków, lepiej będzie wybrać inną lokalizację dla fotowoltaiki. Pamiętaj o tym, że optymalizator pozwala na poprawę efektywności przy skomplikowanej konstrukcji dachu, stałe monitorowanie poszczególnych modułów oraz zapobieganie usterkom, wynikającym z nierównomiernego obciążenia konkretnych elementów.
Optymalizatory paneli fotowoltaicznych, chociaż często przydatne, nie zawsze są konieczne. Warto mieć to na uwadze podczas rozważania nad inwestycją w odnawialne źródła energii. Nadal jednak rozwiązanie to ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na lepszą pracę ogniw, a ta przynosi korzyści związane z możliwością korzystania z energii elektrycznej. Optymalizator paneli fotowoltaicznych to dodatkowy wydatek, nad którym jednak warto się zastanowić, szczególnie w niektórych przypadkach. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości co do niezbędności tego elementu instalacji, możesz zasięgnąć porady specjalisty. Wiedząc, jakie rozwiązania będą potrzebne w Twoim wypadku, będziesz mógł oszacować opłacalność inwestycji i orientacyjnie również czas, jak szybko się ona zwróci. Pamiętaj, że fotowoltaika może zostać objęta dofinansowaniem lub ulgą termomodernizacyjną, a to znacznie obniża koszty, jakie musisz ponieść. Biorąc pod uwagę możliwość przedłużenia żywotności instalacji, optymalizator jest korzystnym dodatkiem do całej konstrukcji. Dlatego zachęcamy do rozważenia wszystkich jego zalet, które bez wątpienia zwiększają opłacalność.
Przeczytaj również inne artykuły: