Fotowoltaika to inwestycja, która staje się obecnie coraz bardziej pożądana i popularna, również wśród gospodarstw rolnych. Nie da się ukryć, że rolnictwo wymaga dużych pokładów energii elektrycznej, bowiem wykorzystywane są one na zasilenie wielu sprzętów rolniczych, niezbędnych do prowadzenia działalności.
Inwestycja w fotowoltaikę to dla rolników następujące korzyści:
– oszczędności w zakresie rachunków za prąd, ich obniżenie nawet o 90%;
– niezależność od cen rynkowych energii, budowanie swojej własnej niezależności energetycznej;
– inwestycja o długoterminowym charakterze, długa żywotność fotowoltaiki i czerpanie korzyści przez okres nawet 25-35 lat;
– możliwość odliczenia nakładów inwestycyjnych na fotowoltaikę od płaconego podatku rolnego;
– ekologiczność rozwiązania; krok w kierunku ochrony środowiska naturalnego i niwelowania negatywnych zjawisk natury.
W ustawie o podatku rolnym, a dokładniej w art. 13 ust. 1 jest mowa o uldze inwestycyjnej dla rolników. Mowa w nim o tym, że podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga z tytułu wydatków poniesionych m.in. na urządzenia wykorzystywane na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód). Warunkiem jest, aby nakłady na fotowoltaikę sfinansowane zostały w całości ze środków własnych. Wydatki te nie mogą być pokryte w całości lub w części środkami publicznymi.
Ulga inwestycyjna odliczana od podatku rolnego może być udzielona wyłącznie po zakończeniu całości inwestycji w fotowoltaikę. Jej mechanizm polega na odliczeniu jej od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie danej gminy. Jest to kwota 25% udokumentowanych nakładów inwestycyjnych – fakturami, rachunkami.
Kwota samej ulgi każdorazowo jest obliczana z urzędu w decyzji administracyjnej ustalającej wysokość zobowiązania rolnego. Kwota wykazana w przedmiotowej decyzji powinna być wykazana przez podatnika podatku rolnego w składanej deklaracji i odliczona od należnego podatku rolnego.
Z ulgi inwestycyjnej od podatku rolnego skorzystać mogą osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne będące płatnikami podatku rolnego, rozliczające się za pomocą ryczałtu lub podatku VAT, które zgodnie z art. 3 Ustawy o podatku rolnym są właścicielami gruntów, posiadaczami samoistnymi gruntów, użytkownikami wieczystymi gruntów, posiadaczami gruntów, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego o powierzchni co najmniej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy.
W pierwszej kolejności należy zestawić wszystkie wydatki związane z zakupem i montażem fotowoltaiki. Zgromadzić należy dokumenty potwierdzające powyższe, jak faktury VAT i rachunki. Następnie składamy wniosek, formularz informacyjny dotyczący ubiegania się o pomoc w rolnictwie.
Urząd ma do 30 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji o uldze inwestycyjnej przez wójta, burmistrza czy prezydenta.
Zobacz także: