Farma fotowoltaiczna – w rozumieniu polskich przepisów stanowi specjalnie wydzieloną strefę terenu z umiejscowionymi instalacjami paneli fotowoltaicznych, których celem jest generowanie energii elektrycznej z energii odnawialnej – słonecznej. Farma fotowoltaiczna to więc system współpracujących ze sobą paneli solarnych wraz z niezbędną infrastrukturą, elementami konstrukcyjnymi, posadowiona na określonej działce gruntowej. Z założenia farma fotowoltaiczna to system o mocy większej niż 500kWp. Teren, na jakim są rozproszone panele farmy fotowoltaicznej to minimum 1,5 ha.
Każda farma wiążą się z prawem własności lub przykładowo dzierżawą gruntu, który podlega opodatkowaniu. Rodzaj podatku zależy od sklasyfikowania rodzaju gruntu. Może być on bowiem opodatkowany na mocy jednej z dwóch ustaw:
Nie ulega więc wątpliwości, że teren odpowiednio dobrany pod inwestycję podlega opodatkowaniu. Dla każdego inwestora korzystniejsze byłyby stawki podatku rolnego, bowiem są znacząco niższe. Aby mogło to mieć miejsce, należałoby uznać i udowodnić, że farma fotowoltaiczna jest posadowiona na użytkach rolnych.
W orzecznictwie sądowym w tym zakresie dominuje jednak interpretacja, że teren nabyty lub wydzierżawiony pod farmę fotowoltaiczną należy jednoznacznie uznać w całości za zajęty na wykonywanie działalności gospodarczej, innej niż działalność rolnicza. Stąd grunt pod farmę fotowoltaiczną obciążony jest podatkiem od nieruchomości – na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Wiemy już, że podatek od nieruchomości dotyczy gruntu z posadowioną instalacją. Kolejne pytanie, które nasuwa się to, czy sama instalacja solarna jest budynkiem lub budowlą? Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości?
Ponownie, odnosząc się do orzecznictwa sądów polskich, można stwierdzić, że instalacja fotowoltaiczna stanowi budowlę, ale tylko w zakresie części konstrukcyjnych instalacji. Panele fotowoltaiczne są wyłączone z tej definicji, jako, że nie oddają w pełni charakteru budowli. Przedmiotem opodatkowania są więc wyłącznie części budowlane, na których panele fotowoltaiczne są zamontowane.
Stawki podatku w zależności od rodzaju nieruchomości określa rada gminy, przy czym stawki maksymalne dla budowli nie mogą być większe, niż maksimum wskazane w ustawie – 2% rocznie wartości budowli.
Podstawę opodatkowania budowli stanowi jej wartość początkowa, jako środka trwałego, ewentualnie jej wartość zaktualizowana. Jeśli dana budowla nie jest amortyzowana, podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa.
Górna granica podatku od nieruchomości dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków wynosi w 2022 roku 1,03 zł za m kw. (w 2021 r. – 0,99 zł).
Zobacz również: